Çözüldü Telefonun Geç Açılma Sorunu Ve Çözümü

mobiltr

Mobiltr
Yönetici
Yetkili
Moderatör
Üye
Mesajlar
5
Tepkime puanı
0
Puanları
1

Android telefon kullanıcıları, ister yeni ister eski olsun elinde bulunan telefondaki bir sorun için en az bir kere araştırma içerisine girmiştir. Çünkü Android işletim sistemiyle özdeşleşen bazı sorunlar bulunmakta. Hele o sorunlara çözüm bulmak zorlaştıysa o zaman çok can sıkıcı bir durum ortaya çıkmakta... Bu can sıkıcı problemlerden biri ise telefon ekranının geç açılmasıdır. Ortaya çıktığı ilk andan hemen fark edilen Android telefondaki home tuşunun geç uyanması sorununun elbette çözümü var. Ancak Android'teki ekranın geç açılması sorununa yönelik birkaç çözüm yolu bulunmakta. Tabi telefondaki Android sürümü ve cihazın marka ve modelinin farklı olması da yine çözüm yöntemini etkilemektedir. Özellikle Samsung'larda ekranın geç uyanma sorunu son zamanlarda çokça dile getirilmekte. Bunun artışı Android 7.0 ile biraz düştüğü belirtilse de genel olarak cihazlarda kullanılan yazılım home tuşunun geç uyanmasına etki etmekte. Peki ama telefon ekranının geç açılması veya bir başka deyişle Android tuş kilidinin 3-5 saniye gecikmeyle algılanması nasıl çözülür? İşte telefon ekranının geç uyanma sorununun çözümleri...

ANDROİD TUŞ KİLİDİNİN GEÇ AÇILMASI SORUNUNUN ÇÖZÜMLERİ


Bu yazımızda 4 adet çözüm önerisinden söz edeceğiz. Bunlardan hiç biri işe yaramaz ise teknik destek almanız tavsiye edilir. Veya telefonunuzun garantisi bittiyse kendiniz de cihaza yazılım yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu kısa bilgilendirmeden sonra gelin telefonun ekranı neden geç açılır sorusuna yanıt bulalım.

1. İlk çözüm önerimiz: eğer telefonunuzda parmak izi varsa ayarlardan mevcut parmak izlerini silip yeniden parmak izinizi eklemeniz yönünde olacak. Aynı zamanda home tuşu ve (power) güç tuşu da artık tepki vermiyor olabilir. Yani söz konusu bu tuşlar bozulmuş olup bu yüzden de ekran geç açılıyor olma olasılığı göz önünde bulundurulmalı.

2. Hafıza kartı kullanıyorsanız eğer bir an önce telefondan çıkarın. Çünkü hafıza kartlarının bozulması telefonları olumsuz yönde etkiliyor. Belki herhangi bir uyarı almamış olabilirsiniz ama hafıza kartı da ekranın geç uyanmasını etkilemektedir. Android telefonlardaki tuş kilidinin geç açılması SD kartının çıkarılmasından hemen sonra düzelmekte.

3. Eğer üçüncü parti bir yazılım kullanıyorsanız bu da sorunun ortaya çıkmasında etki ediyor olabilir. Bu, herhangi bir tuş kilidi uygulaması olabileceği gibi ekran koruyucu veya ekran filtreleme yazılımı da olabilir. Bu tür yazılımlar telefonda uyuşmazlığa neden olmakta. Dolayısıyla da Android telefonunuzun ekranı geç uyanıyordur. Bunun için varsa bir an önce uygulamayı derhal kaldırın
4. Son çözüm önerisi ise S-voice varsa cihazınızda bunu kapatın. Çünkü birçok kullanıcı S-voice özelliğini kapattıktan sonra telefonun geç açılma sorunundan kurtulduğunu ifade ediyor. Öte yandan Samsung telefonlarda S-voice kaynaklı olarak telefon ekranının geç uyanma sorunu çok rastlanmakta. Bu sorunu çözmek için siz de S-voice'i kapatabilirsiniz. Bu sayede Android tuş kilidinin geç açılma sorunu ortadan kalkmış oluyor.
 
Üst